Doktoritöö kaitsmine: Tiina Drell, "The Effect of Maternal Microbial Communities and Preterm Birth on the Development of Infant Gut Microbiota"
- Aeg:03.10.19
- Koht: SCI-109
Keemia ja biotehnoloogia instituudi doktorant Tiina Drell kaitseb 3. oktoobril 2019 algusega kell 13:00 oma doktoritööd "The Effect of Maternal Microbial Communities and Preterm Birth on the Development of Infant Gut Microbiota" ("Ema mikroobikoosluste ja enneaegse sünni mõju imiku seedetrakti mikrobioota kujunemisele"). Kaitsmine toimub tehnikaülikooli loodusteaduste maja ruumis SCI-109 (Akadeemia tee 15).
Seedetrakti mikrobioota kujunemine algab vahetult pärast lapse sündi ja kestab umbes kolm esimest eluaastat. Seda protsessi mõjutavad mitmed erinevad tegurid, millest olulisimad on sünniviis, dieet, antibakteriaalne ravi ja enneaegsus. Kuigi nende tegurite mõju seedetrakti mikrobioota kujunemisele on uuritud suhteliselt palju, on tulemused olnud vasturääkivad ja seetõttu on arusaam nende tegurite rollist seedetrakti mikrobioota kujunemisprotsessis endiselt puudulik. Lisaks on senimaani ainult vähesel määral uuritud mikroobide ülekandumist emalt lapsele, mida peetakse üheks peamiseks mikroobiallikaks seedetrakti mikrobioota kujunemisprotsessis, eriti vaginaalse sünniviisi puhul.
Käesoleva dissertatsiooni eesmärgiks oli uurida reproduktiiveas naiste vaginaalset mikrobioobikooslust, analüüsida seedetrakti mikrobioota kujunemist sügavalt enneaegsetel imikutel ja hinnata ajaliste imikute soole ning suu mikrobioota sarnasust ema erinevate kehapiirkondade mikrobiootaga (suu, sool, rinnapiim, nahk rinnanibu ümber, tupp).
Uuringu tulemused näitasid samuti, et ajaliste imikute seedetrakti mikrobioota ei sarnane esimesel elupoolaastal ema erinevate kehapiirkondade mikroobikooslustega. Ema seedetrakti, vaginaalse, rinnapiima, rinnanibu ümbritseva naha ja suu mikroobikooslused ei tõuse esile kui potentsiaalsed mikroobide allikad imku seedetrakti mikrobioota kujunemise protsessis ja ainult umbes kolmandik imiku seedetrakti koloniseerivatest bakteritest on tuvastatavad ka ema seedetrakti, suu või rinnanibu ümbritseva naha mikrobioota kooslustes (teiste ema koosluste puhul veelgi vähem). See viitab sellele, et ainult väike osa imikute seedetraktis esinevatest mikroobidest on saanud emalt vertikaalselt üle kanduda.
Juhendajad vanemteadur Epp Sepp (Tartu Ülikool) ja professor Madis Metsis (Tallinna Ülikool)
Oponendid:
- dotsent Anne Salonen (Helsingi Ülikool, Soome)
- vanemteadur Elin Org (Tartu Ülikool, Eesti)
Doktoritöö on avaldatud ülikooli raamatukogu digikogus aadressil https://digi.lib.ttu.ee/i/?13447