Doktoritöö kaitsmine: Merli Reidolf, "Knowledge Networks and Local Resources Shaping Innovation in Rural Areas"
- Aeg:28.11.19
- Koht: SOC-211C
Ärikorralduse instituudi doktorant Merli Reidolf kaitseb 28. novembril 2019 kell 13.00 oma doktoritööd „Knowledge Networks and Local Resources Shaping Innovation in Rural Areas“ („Teadmusvõrgustikud ja kohalikud ressursid innovatsiooni kujundajatena maapiirkondades“). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli majandusmaja ruumis SOC-211C (Akadeemia tee 3).
Käesoleva töö lähtekohaks on ühelt poolt see, et maapiirkonna ettevõtluskeskkonnad ei toeta piisavalt ettevõtete edukat toimimist ning seetõttu peavad ettevõtjaid selle korvamiseks rakendama teatud kompensatsiooni¬strateegiaid. Teiselt poolt on nendes piirkondades erinevaid ressursse, mida saab kasutada innovatsioonini viivates tegevustes. Töö eesmärk on analüüsida, kuidas maapiirkondades asuvad väike- ja keskmise suurusega ettevõtted kasutavad teadmusvõrgustikke ja kohalikke ressursse innovatsiooniallikatena.
Väitekiri panustab maapiirkonna innovatsioonialastesse aruteludesse, analüüsides innovatsiooni maapiirkonnas keerukate sotsiaalsete protsesside kaudu. Töö pakub välja mudeli, mis aitab analüüsida ettevõtete teadmusvõrgustikes kujunenud suhteid ning nende aktiivsust ja tugevust ning kasulikkust innovatsioonile. Lisaks pakub töö näiteid, kuidas kohalikud ressursid üksi või erinevates kombinat¬sioonides panustavad maapiirkonna ettevõtete innovatsioonitegevustesse. Selline kohalike ressursside tähtsustamine vastandub mõnevõrra aglomeratsiooni ja klasterdumise olulisusele kui üldlevinud innovatsioonieeldustele. Töö esitleb mudelit, mis aitab kohalikke ressursse esile tuua.
Innovatsioon maapiirkonnas on mitmetahuline ja kindlasti mittelineaarne protsess, mida mõjutavad kohalikud tingimused ja innovatsioon omakorda mõjutab kohalikke ressursse, traditsioone ja piirkonna arenguradasid. Töös on ära toodud erinevad protsessid, mis demonstreerivad, kuidas innovatsioon ja traditsioonid võivad üksteist toetada või takistada ning mõjutada piirkondade arenguradasid. Seeläbi rõhutab töö innovatsiooniprotsesside keerukust ja mõju vahetutele ning kaugematele toimijatele. Originaalsust lisab tööle näidete toomine Kesk- ja Ida-Euroopast, mis seni on innovatsiooniuuringutes olnud suhteliselt vähe uuritud piirkond.
Juhendaja vanemteadur Urve Venesaar (Tallinna Tehnikaülikool)
Oponendid:
- professor Dr. Martina Fromhold-Eisebith (RWTH Aacheni ülikool, Saksamaa)
- dotsent Mervi Raudsaar (Tartu ülikool, Eesti)
Doktoritöö on avaldatud ülikooli raamatukogu digikogus aadressil https://digi.lib.ttu.ee/i/?13719