NordForsk programmi konkursil said rahastuse kaks TalTechi teadusprojekti
25.05 selgusid Põhjamaade teadusnõukogu NordForsk avaliku sektori digitaliseerimise programmi konkursi tulemused, millega määrati rahastus kuuele projektile kogusummas ligi 6 miljonit eurot. Neist kolme on kaasatud ka Eesti teadlased, kelle osalemist toetab Eesti Teadusagentuur ligi 400 000 euroga.
Konkursile laekus 79 taotlust, millest hindamisele jõudis 75. Eesti partnerid olid kaasatud 25 projekti (ligi 33% üldarvust), neist ühes oli Eesti ka koordinaatoriks (Tallinna Ülikool). Arvuliselt oli Eesti erinevate ülikoolide ja asutuste taotlustes partnerina kaasatud: Tartu Ülikool 11, Tallinna Tehnikaülikool 8, Tallinna Ülikool 3, Eesti Maaülikool 3 ning Maa-amet, Muinsuskaitseamet ja Tallinna Energiaagentuur 1.
Suurima toetuse saanud Eesti osalusega projekt „e-tervis Põhjamaade patsientidele: võrdlev analüüs ja edasiarendus“ (Nordic eHealth for Patients: Benchmaking and Developing for the Future) käsitleb tervishoiuteenuste digitaliseerimise eri aspekte - uurib praeguste e-lahenduste kasutamist, toob välja parimad praktikad ning pakub soovitusi personaalsete e-tervishoiuteenuste edasiseks arendamiseks lähtudes nende mugavusest, efektiivsusest ja üldisest kättesaadavusest. Projekti koordinaator on Uppsala Ülikool ja partnerid Örebro Ülikool, Skövde Ülikool ja Karlstadi Ülikool Rootsist, Aalto Ülikool Soomest, Norra E-tervise Uuringute Keskus, OpenNotes Ameerika Ühendriikidest ning Tallinna Tehnikaülikool. Eesti töörühm eesotsas prof Peeter Rossiga jagab teadmisi Eesti e-tervise infosüsteemist ning arendab ja piloteerib uute rakenduste prototüüpe.
Teine Eesti osalusega projekt „Ennustava politseitöö kriitiline mõtestamine“ (Critical Understanding of Predictive Policing) edendab õiguskaitsealast koostööd ning uurib kuues riigis kasutusel olevate uute tehnoloogiate, ennekõike andmeanalüütika kasutamist ennustavas politseitöös ning selle sotsiaalseid, juriidilisi ja eetilisi aspekte. Projekti koordinaator on Kopenhaageni IT Ülikool ja partnerid Loughborough Ülikool Ühendkuningriigist, Läti Ülikool ja Balti Uuringute Keskus Lätist, Oslo Ülikool Norrast, PROSA Taanist ning Tallinna Tehnikaülikool. Eesti töörühm eesotsas prof Anu Massoga käsitleb digitaalset rändekontrolli e-residentsuse programmi näitel, automaatse piirikontrolli lahendusi ja näotuvastusalgoritmide kasutamist ning geeniandmetele toetuvat profileerimist ennustavas politseitöös. Tegemist on esimese projektiga, mis kasutab Tallinna Tehnikaülikoolis loodava kognitiivuuringute labori varustust ning hindab masineelarvamuste tekke mehhanisme ehk inimeste eelarvamuste ülekandmist andmetehnoloogiatesse.
Lisainfo: TalTechi teadusosakonna juhataja asetäitja Marika Lunden, marika.lunden@taltech.ee